Żółw Naczelny Kontestator :)
Dołączył: 03 Sty 2007 Posty: 335 Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: UJ Krakowice
|
Wysłany: Pią 22:43, 04 Kwi 2008 Temat postu: Czerwona konferencja :) |
|
|
Stowarzyszenie Podczerwień
i
Koło Naukowe Studentów MISH
zapraszają do wzięcia udziału w konferencji
młody Hegel/młody Marks:
w kwestii emancypacji
„Tessera, czyli dopełnienie i antyteza. Słowa tego nie zaczerpnąłem z technicznego słownika twórców mozaik, którzy nadal go używają, lecz ze starożytnych kultów, gdzie oznaczało znak rozpoznawczy – na przykład fragment rozbitego naczynia, który razem z innymi fragmentami mógł na powrót utworzyć całość. Poeta «antytetycznie» dopełnia prekursora, czytając jego wiersz w taki sposób, by zachować jego terminy, ale przypisać im inny sens – tak, jakby prekursorowi nie udało się pójść dostatecznie daleko” – pisze Harold Bloom.
Co się dziś stało z Marksem i jego ojcem – Heglem? Dlaczego o nich nie pamiętamy, choć wszyscy jesteśmy z nich? To oni dali nam słownik i style myślenia: jak długo powinni znosić tę niesprawiedliwość, że się do nich nie przyznajemy – choćby i nie udało im się pójść dostatecznie daleko? Wreszcie – czy fakt, że milczymy w tej kwestii tak wyraźnie, nie świadczy o naszej niezdolności ukształtowania się w obliczu dziedzictwa silnego poety?
Czas na powrót utworzyć całość. Zapraszamy do wzięcia udziału w konferencji, której celem będzie zarysowanie Heglowsko – Marksowskiego wpływu na myśl II połowy XX wieku, w szczególności – na dyskursy emancypacyjne. Z radością powitamy wszelkie oryginalne ujęcia.
Proponujemy – całkowicie niezobowiązująco – następujące tematy:
* Na ile każda myśl emancypacyjna musi odwoływać się do Heglowsko – Marksowskiego dziedzictwa (w szczególności w przyznawaniu sobie roli awangardy znającej prawdę)?
* Czy ma rację Clifford Geertz, wskazując na Marksowski rodowód postmodernizmu (jako szczytu hermeneutyki podejrzeń, która w końcu zwątpiła w ostateczne dno)?
* Jak bardzo Heglowska idea o tworzeniu świata przez relację, określenie i odróżnienie, odżywa w dorobku (post)strukturalizmu i dekonstrukcji?
* Co można zarzucić „krytyce w stylu popperowskim”, czy zarzuty liberalne unieważniają projekt Hegla?
* Czy system Hegla istotnie był – jak pisze Herbert Schnädelbach – intelektualnym marzeniem, z którego filozofia musiała wyrosnąć, aby stać się dorosłą?
Równocześnie pozostajemy otwarci na wszelkie nowe propozycje.
Konferencja odbędzie się w maju 2008 roku w Galerii Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki” w Krakowie. Czas wystąpienia nie powinien przekraczać 20 minut. Osoby zainteresowane uczestnictwem prosimy o przysyłanie abstraktów wystąpień (jedna strona formatu A4 i wstępna bibliografia) na adres e-mail [link widoczny dla zalogowanych] do końca kwietnia 2008 roku. Wszelkich dodatkowych informacji udzielamy także pod tym adresem.
Serdecznie zapraszamy!
Organizatorzy
Post został pochwalony 0 razy |
|