maciekJ Braniec Humanistyki
Dołączył: 16 Lut 2008 Posty: 2 Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Sob 17:45, 16 Lut 2008 Temat postu: Eksperyment na archiwum. Polska awangarda poetycka po 1989 |
|
|
Koło Naukowe Studentów Wiedzy o Kulturze oraz Koło Naukowe Komparatystów, działające na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, serdecznie zapraszają do udziału w ogólnopolskiej studenckiej konferencji naukowej „Eksperyment na archiwum. Polska awangarda poetycka po 1989 roku”.
Podczas konferencji chcielibyśmy zająć się problemem awangardy w najnowszej poezji polskiej. Awangarda i awangardowość (a także, nieodłączne: nowość, eksperyment, innowacja) to pojęcia często pojawiające się w dyskursie krytycznoliterackim, choć ich znaczenie nie tylko trudno doprecyzować, ale także, w czasach późnego modernizmu czy ponowoczesności, trudno uzasadnić ich używanie. Z drugiej strony poeci uznawani za awangardowych są wciąż słabo opisani, a ich twórczość stawia opór systematyzacji i interpretacji. Zakładamy wobec tego, że nasze konferencyjne rozważania przebiegną na następujących płaszczyznach:
teoretycznej (czy możemy dziś mówić o awangardzie? jeśli tak, to pod jakim warunkiem? czy istnieje jakiś stały etos albo poetyka awangardy, czy jest to pojęcie jedynie relatywne i sytuacyjne? jakie koncepcje awangardy mogą być użyteczne z perspektywy historii literatury polskiej?)
krytycznoliterackiej (jak funkcjonuje pojęcie awangardy w dyskursach krytycznoliterackich? jak bywa używane w kreśleniu map poezji? jak jest waloryzowane?)
interpretacyjnej (jakie indywidualne cechy poszczególnych poetyk, poszczególnych wierszy można uznać za awangardowe? jak możemy je interpretować? w jakie tradycje się wpisują, z czym i kim się koligacą, co otwierają?)
Ramy czasowe wyznaczamy niezobowiązująco: od lat ’80 po dziś dzień. Interesują nas przede wszystkim następujący poeci: Miłosz Biedrzycki, Cezary Domarus, Jacek Gutorow, Edward Pasewicz, Tadeusz Pióro, Andrzej Sosnowski, Adam Wiedemann, Bohdan Zadura. Jesteśmy także otwarci na przemieszczanie i nowe interpretacje twórczości poetów, których zwykle nie umieszcza się w tych rejonach literatury, mogliby to być np. Marcin Sendecki, Marcin Świetlicki, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki.
Termin nadsyłania abstraktów: 30 marca.
Czas wystąpienia: 20 minut.
Opłata konferencyjna 30 zł.
Konferencja jest planowana na koniec maja 2008.
Uczestnikom spoza Krakowa zapewniamy nocleg.
Zainteresowanych prosimy o e-mail: [link widoczny dla zalogowanych]
Serdecznie zapraszamy,
Aldona Kopkiewicz, Maciej Jakubowiak
Post został pochwalony 0 razy |
|