Maria Kownacka Kalif Humanistyki
Dołączył: 29 Gru 2006 Posty: 97 Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: MISH UAM
|
Wysłany: Pią 13:38, 19 Paź 2007 Temat postu: Patrząc na starość. Kultura wizualna starości |
|
|
Instytut Socjologii UAM w Poznaniu
oraz Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu
zapraszają na interdyscyplinarną konferencję naukową zatytułowaną:
Patrząc na starość.
Kultura wizualna starości
Która odbędzie się w dniach 28-29 listopada 2007 roku w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu
Idea konferencji :
Jednym z najważniejszych procesów zachodzących w europejskich społeczeństwach, w tym również w polskim jest ich starzenie się. Wydłużanie się czasu życia jednostki połączone z ujemnym przyrostem naturalnym sprawiają, iż ludzie starsi stają się rosnącą zarówno liczebnie, jak i pod względem społecznego znaczenia kategorią społeczną. Zmianom tym bardzo rzadko towarzyszy zmiana statusu kulturowego ludzi starszych, w dalszym ciągu stanowią oni kategorię, którą traktuje się jako marginalną, nieistotną, funkcjonującą na obrzeżach życia społecznego. Starzenie się jest traktowane jako proces nieunikniony, ale też powszechnie nieakceptowany społecznie, preferowane jest bowiem to, co nowe, bezprecedensowe, młode.
Marginalna pozycja starości i ludzi starych sprawia, że nie tylko ignorowane są one w przestrzeni politycznej, gospodarczej, kulturowej, ale powoduje również, iż stają się przedmiotem refleksji i badań wyłącznie dla gerontologów, geriatrów i pracowników socjalnych. W konsekwencji ludzie starsi i sama starość stają się widzialni przede wszystkim dla tych spojrzeń w których jawią się one jako problem społeczny, jako ten aspekt życia społecznego, który odstaje od norm ustanawianej przez powszechny kult młodości. Zainteresowanie starzeniem się jest więc w dużej mierze podobne do tego, które rodzi się w zetknięciu z Innym, który jest co prawda wśród nas obecny, ale który jest jednocześnie traktowany jako ktoś egzotyczny, z kim mamy problem, kto nie mieści się w akceptowanym i preferowanym przez nas porządku.
Dlatego też istotne wydało się nam zaproponowanie Państwu udziału w konferencji, której celem byłoby przyjrzenie się starości się okiem nieuprzedzonym, ale jednocześnie zdolnym do usytuowania jej w centralnym punkcie pola naszego widzenia. Interesować nas będzie dodatkowo i przede wszystkim wizualna kultura starości, a więc kultura, która określa nasz sposób postrzegania ludzi starych i starości, a która bardzo często jest przez nas ignorowana, traktowana jako nieatrakcyjna, a tym samym nie godna naszej uwagi. Taka perspektywa patrzenia na starość wydaje się nam być o tyle istotna z dwu powodów. Po pierwsze dlatego, że wizualne aspekty rzeczywistości wydają się być dziś centralne dla naszego doświadczania świata. Po drugie dlatego, że marginalność i społeczna nieakceptacja dla starzenia się we wszystkich wymiarach życia, jest w dużej mierze spowodowana tym, że traktujemy efekty tego procesu jako nieatrakcyjne, brzydkie, odrażające, jako różne od preferowanych i dominujących wzorców estetycznych zorientowanych wokół młodości.
Konferencja Patrząc na starość skoncentrowana więc będzie przede wszystkim na próbie zaprezentowania zarówno kultury wizualnej ludzi starych, starości i starzenia się, jak i sposobów patrzenia na nią, strategii radzenia sobie z nią i jej społecznego zagospodarowywania. Chcielibyśmy dodatkowo potraktować centralną dla naszych rozważań kategorię a więc starość, w sposób maksymalnie szeroki, nie tylko dosłowny, ale też metaforyczny. Oznacza to, iż w polu naszego zainteresowania powinni się znaleźć nie tylko ludzie starsi, ale również procesy starzenia się przedmiotów, mediów, idei, miejsc. Wychodzimy bowiem z założenia, iż nasz stosunek wobec osób starych jest ściśle powiązany z sposobami postrzegania starości w ogóle. Ponieważ planowana przez nas konferencja dotyczy przede wszystkim kultury wizualnej ludzi starości, starzenia się i ludzi starych to zależałoby nam na tym, aby wystąpienia miały postać nie tylko referatu, ale by towarzyszył im również obraz ( zdjęcia, film, prezentacja)
Proponowane zagadnienia wystąpień konferencyjnych
1) Rzeczy ludzi starych i rzeczy dla ludzi starych
2) Miejsca ludzi starych i miejsca dla ludzi starych
3) Starość medialna i starość nie-medialna
4) Fotografia wobec starości - starość wobec fotografii
5) Film wobec starości - starość wobec filmu
6) Miłość, zmysłowość, seksualność ludzi starych.
7) Pokazywanie, maskowanie, opóźnianie, przyspieszanie etc. - konteksty i strategie zarządzania starością
Starzenie się przedmiotów, mediów, idei
9) Starość i religia
10) Moda na starość
11) Starość w przestrzeni prywatnej / publicznej
12) Starzenie się ciała
13) Starość i społeczne wykluczenie- przyczyn, przejawy, konsekwencje
14) Starzenie się w kulturze młodości, starość jako zjawisko
15) Ageism- wymiary zjawiska
16) Starość i ekonomia
17) Nowe style życia ludzi starych
1 Starość i aktywność publiczna/ społeczna
19) Starzy ludzie i przestrzeń publiczna. Bariery fizyczne, bariery symboliczne
20) Ludzie starzy w społeczeństwie informacyjnym- adaptacja, formy obecności
21) Starość i zmysłowe doświadczanie rzeczywistości
Warunki uczestnictwa w konferencji
1. Przesłanie poprzez pocztę elektroniczną wypełnionego formularza zgłoszenia do dnia 25 października 2007 na adres [link widoczny dla zalogowanych]
2. Po zaakceptowaniu propozycji wystąpienia przez organizatorów wpłacenie do dnia 21 listopada 2007 roku opłaty konferencyjnej w wysokości 160 złotych na konto nr 77 1090 1362 0000 0000 3601 7903, przelew tytułując "Konferencja Patrząc na starość, numer subkonta 249.30.861"
Informacje dodatkowe:
1. Formularz rejestracyjny oraz dodatkowe informacje dostępne są na stronie [link widoczny dla zalogowanych]
2. Organizatorzy planują wydanie publikacji pokonferencyjnej w formie książki-zbioru artykułów.
3. Opłata konferencyjna obejmuje dwudniowe wyżywienie (2xobiad + bankiet), materiały konferencyjne oraz współfinansowanie druku publikacji pokonferencyjnej.
4. Organizatorzy nie zapewniają uczestnikom noclegów. Istnieje możliwość pomocy osobom zainteresowanym w znalezieniu miejsca noclegowego w poznańskich domach studenckich lub hotelach.
Kontakt:
[link widoczny dla zalogowanych]
0-605-821-195 - dr Jerzy Kaczmarek
0-608-070-212 - mgr Łukasz Rogowski
Post został pochwalony 0 razy |
|