Forum Ogólnopolskie forum MISH Strona Główna Ogólnopolskie forum MISH

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Transkulturowa estetyka afrykańska

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Ogólnopolskie forum MISH Strona Główna -> Konf-rotacje
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Żółw
Naczelny Kontestator :)



Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 335
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: UJ Krakowice

PostWysłany: Śro 20:27, 18 Lut 2009    Temat postu: Transkulturowa estetyka afrykańska

Koło Naukowe Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ

oraz Afrykańskie Koło Naukowe UJ

zapraszają studentów i doktorantów do udziału w



Ogólnopolskiej Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej

TRANSKULTUROWA ESTETYKA AFRYKAŃSKA



Kraków, 30 kwietnia 2009

Dla zrozumienia źródeł, natury oraz charakteru sztuki afrykańskiej, a następnie do podjęcia dyskusji nad istotą jej estetyki ,konieczne jest zawieszenie schematów zachodniego myślenia i naukowej klasyfikacji w odniesieniu zarówno do samej sztuki, jak i sposobów poznania rzeczywistości. Prawdą jest, że dopiero wiek XIX przyniósł zainteresowanie Europejczyków kulturą afrykańską; w pierwszej połowie wieku XX artyści i naukowcy europejscy „odkryli” tę sztukę na nowo. Nie posiadali jednak wiedzy, umożliwiającej przybliżenie sytuacji kulturowej, treści oraz znaczeń idei, reprezentowanych przez dzieła afrykańskie. Tę lukę chcielibyśmy wypełnić podczas naszej interdyscyplinarnej dyskusji, w której udział wezmą przedstawiciele różnych dziedzin nauki (antropologia, psychologia, socjologia, religioznawstwo, historia sztuki, kulturoznawstwo i in.).

W tle naszych rozważań pobrzmiewa koncepcja transkulturowości, zaproponowana przez niemieckiego filozofa i historyka sztuki Wolfganga Welscha. Transkulturowość według niego nie zakłada relacji, spotkania czy dialogu dwóch kultur pojętych jako monolityczne całości, lecz przenikanie się ich poszczególnych elementów, prowadzące do wytwarzania się nowych kategorii. Ponieważ to całe społeczeństwa i jednostki są transkulturowe – a więc heterogeniczne i kulturowo przemieszane – musimy zastosować różne metodologie, a nawet języki. Studium sztuki to studium człowieka i jego sposobu odnoszenia się do otaczającej go rzeczywistości, która sama ze swej natury nie jest jednorodna. Dowodem tego są nieustanne migracje motywów, form i technik z jednego krańca świata na inny.

Dlatego na naszej konferencji zamierzamy skupić się na następujących zagadnieniach, rozumianych w kontekście powyższych postulatów:
słowo / dźwięk / ruch (literatura, teatr, taniec, muzyka)
rzemiosło artystyczne (maski, rzeźba, tkaniny etc.)
sztuki wizualne (obraz, film, fotografia)
symbolika i motywy afrykańskie (inspiracje estetyką afrykańską poza kontynentem)
artysta czy nośnik sacrum?



Najważniejsze w skrócie:
do 25 marca 2009 – termin zgłoszenia udziału w konferencji
do 15 kwietnia 2009 – termin nadsyłania pełnej, tekstowej wersji wystąpień



Od strony technicznej:



Termin i forma przyjmowania zgłoszeń:

Prosimy o przesłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego, dołączonego do niniejszego opisu, zwierającego dane osobowe, a także temat i streszczenie referatu na adres: [link widoczny dla zalogowanych] do 25 marca 2009 roku.

W przypadku szczególnie dużej ilości zgłoszeń dokonana zostanie ich selekcja. O jej wyniku poinformujemy najpóźniej do dnia 5 kwietnia. Informacja ta będzie jednocześnie potwierdzeniem uczestnictwa w konferencji. Wraz z nią zostaną podane szczegóły dotyczące strony organizacyjnej konferencji.



Publikacja:

Planowane jest wydanie publikacji pokonferencyjnej, zawierającej nasze przemyślenia na zaproponowany temat. W związku z tym prosimy o przesłanie pełnej wersji tekstowej wystąpienia na adres: [link widoczny dla zalogowanych] do 15 kwietnia 2009 roku.

Objętość tekstu referatu powinna mieścić się między 9 000 a 12 000 znaków bez spacji.

Tekst wystąpienia powinien zostać dostarczony w formie umożliwiającej jego opublikowanie. Musi spełniać normy pracy naukowej, posiadać stosowne przypisy oraz bibliografię. Wypełniając formularz zgłoszeniowy, w jednym z punktów, kandydat wyraża zgodę na opublikowanie referatu, który zostanie uprzednio zrecenzowany.



Sposób prezentacji referatu:

Wystąpienie powinno mieć charakter referatu, który może zostać uzupełniony dowolnymi materiałami audiowizualnymi, pozyskanymi z legalnych źródeł i opatrzonymi odpowiednimi przypisami. Czas wystąpienia nie powinien przekroczyć 20 minut. W uzasadnionych przypadkach czas ten może ulec wydłużeniu po uprzedniej konsultacji z organizatorem konferencji.

Miejsce i czas : konferencja odbędzie się w Sali wystawowej A, w Auditorium Maximum UJ. Dokładne godziny wraz z kolejnością wystąpień zostaną podane uczestnikom po 5 kwietnia.



Na zakończenie konferencji każdy z prelegentów otrzyma „Dyplom Uczestnictwa”.

ściągnij formularz zgłoszeniowy


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Ogólnopolskie forum MISH Strona Główna -> Konf-rotacje Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin