Maria Kownacka |
Wysłany: Pon 16:34, 15 Paź 2007 Temat postu: Regiony historyczne podzielone granicą |
|
Regiony historyczne podzielone granicą
Tematyka:
Będzie to już jedenasta z kolei międzynarodowa „Łódzka konferencja z geografii politycznej” organizowana tradycyjnie co dwa lata, odbywająca się pod patronatem Komisji Geografii Politycznej Międzynarodowej Unii Geograficznej. Tematyka najbliższej konferencji wydaje się nadzwyczaj aktualna w świetle przewidzianego w 2008 r. zniesieniem kontroli na granicach nowych i starych członków Unii Europejskiej w związku objęciem ich układem z Schengen. Tym sposobem znikną, w sensie formalnym, granice dzielące niegdyś jednolite regiony historyczne. Jednak w innych częściach Europy i świata takie podzielone regiony nadal będą trwały. Istotne jest zatem przedyskutowanie szans rozwojowych związanych z zanikaniem granic, które to szanse pojawią się przed dotychczas podzielonymi starymi regionami historycznymi. Ważna jest wymiana doświadczeń geografów zachodnich, którzy badali już ten proces w swoich krajach po wejsciu w życie układu z Schengen w 1995 r. Organizatorzy spodziewają się także referatów przedstawicieli innych kontynentów, którzy przedstawią podzielone regiony historyczne w innych częściach świata. Celem najbliższego spotkania geografów politycznych będzie zatem porównanie zachodnioeuropejskiej praktyki rozwiązywania tego typu problemów z możliwościami Polski oraz innych państw Europy Środkowej i Wschodniej, a także z praktyką polityki regionalnej w odniesieniu do regionów historycznych podzielonych granicami.
W trakcie konferencji organizatorzy oczekują, że podjęte zostaną następujące problemy badawcze:
– regiony historyczne podzielone granicą a proces integracji europejskiej,
– Europa ojczyzn czy Europa regionów? Dylematy polityki regionalnej UE,
– Region administracyjny czy region historyczno-kulturowy? Przyszłość regionów w zjedno-czonej Europie,
– podzielone regiony historyczne na świecie,
– rola polityki regionalnej UE w utrzymaniu więzi wewnątrzregionalnych,
– dziedzictwo kulturowe regionów historycznych.
Przewiduje się wstępnie uczestnictwo ok. 55 osób, w tym 25 z zagranicy (Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Francja, Gruzja, Holandia, Izrael, Litwa, Niemcy, Rosja, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Węgry, Wielka Brytania, Włochy, Ukraina, USA).
Przewiduje się wystąpienie około 40 referentów w 6–7 sesjach tematycznych oraz spotkanie z lokalnymi władzami samorządowymi. Jedna sesja odbędzie się na terenie Niemiec w historycznym regionie Przedpomorze (Vorpommern) od 1945 r. podzielonym granicą państwową, która właśnie zniknie w roku przeprowadzania konferencji.
Data: 2008-09-17 do 2008-09-19
Miejsce: Świnoujście
Organizator:
Zakład Geografii Politycznej UŁ w Katedrze Geografii Politycznej i Studiów Regionalnych UŁ, Państwowy Instytut Naukowy Instytut Śląski w Opolu;
Kontakt:
90-142 Łódź, Kopcińskiego 31;
tel. (42) 635 45 90; fax (42) 635 45 92;
e-mail: geopol@geo.uni.lodz.pl
Kierownik:
prof. dr hab. Marek Sobczyński
Sekretarz:
dr Marek Barwiński |
|