Autor Wiadomość
Żółw
PostWysłany: Wto 14:29, 21 Kwi 2009    Temat postu: Perspektywy ikonografii muzycznej w Polsce

Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk

Zakład Muzykologii, Katalog Źródeł Muzycznych w Polsce


Perspektywy ikonografii muzycznej w Polsce.

źródła – konteksty – interpretacje

Warszawa, 22–23 kwietnia 2010 r.



Zapraszamy do udziału w ogólnopolskiej, interdyscyplinarnej konferencji naukowej poświęconej zagadnieniom ikonografii muzycznej. Dyscyplina ta ma już ugruntowaną tradycję badań w wielu krajach, gdzie od lat trwają również prace nad bazami danych źródeł ikonograficznych. Podobne próby podejmowane w przeszłości w Polsce, m.in. przez prof. Jerzego Gołosa, nie znalazły niestety kontynuacji, przez co wiele obiektów, które mogłyby poszerzyć naszą wiedzę na temat dawnego instrumentarium oraz praktyki muzycznej, wciąż znajduje się poza horyzontem badań muzykologów. W związku z rosnącym w ostatnich latach zainteresowaniem tematem muzyki w sztukach wizualnych oraz trwającymi w Instytucie Sztuki PAN przygotowaniami do otwarcia polskiego ośrodka RIdIM (Répertoire International d’Iconographie Musicale) pragniemy stworzyć okazję do wymiany doświadczeń i refleksji badaczy z różnych środowisk i ośrodków naukowych.

Celem konferencji jest podsumowanie dotychczasowych badań ikonografii muzycznej w Polsce, prezentacja aktualnych, indywidualnych zainteresowań oraz określenie perspektyw badawczych, z uwzględnieniem zagadnień metodologicznych, problemów związanych z dokumentacją, katalogowaniem i opracowaniem źródeł. Do udziału w niej pragniemy zaprosić muzykologów, historyków sztuki i przedstawicieli innych dyscyplin naukowych zainteresowanych tematyką konferencji. Proponujemy następujące zakresy szczegółowe związane z ikonografią muzyczną do około 1800 roku:

1) przedstawienia instrumentów i zespołów muzycznych – zagadnienia organologii i praktyki wykonawczej;

2) portrety kompozytorów, muzyków i tancerzy jako źródła wspierające badania nad historią muzyki i kultury;

3) symbolika muzyki i instrumentów muzycznych w przedstawieniach religijnych, mitologicznych oraz inspirowanych twórczością literacką;

4) inne tematy związane z przedstawieniami scen muzycznych oraz instrumentów w sztuce europejskiej i pozaeuropejskiej;

Abstrakty proponowanych referatów (20 min.) bądź komunikatów (10 min.) o objętości maks. 300 słów prosimy przesyłać najpóźniej do 31 października 2009 r. na adres mailowy: dominika.grabiec@ispan.pl lub adres pocztowy:


Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk

Zakład Muzykologii

ul. Długa 26/28

00-950 Warszawa

tel. 022 50 48 238


Decyzja o akceptacji oraz wstępne informacje organizacyjne zostaną przesłane pocztą mailową do 30 listopada 2009 roku.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group