Tomasz Ewertowski Chorąży Janczarów
Dołączył: 31 Gru 2006 Posty: 143 Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 1 raz Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: UAM Poznań
|
Wysłany: Śro 8:17, 07 Mar 2007 Temat postu: Konferencja "Karnawał cyborgów" Gniezno 22.03.07 |
|
|
COLLEGIUM EUROPAEUM GNESNENSE UAM
WYDZIAŁ EDUKACJI ARTYSTYCZNEJ ASP
zapraszają na konferencję:
Karnawał cyborgów. Humaniści i artyści o mariażu człowieka z technologią
Gniezno, 22 marca 2007 roku
Podejmowane na konferencji zagadnienia dotyczą kondycji współczesnego człowieka wobec ekspansji wysoko rozwiniętej technologii. Od wielu lat obserwujemy jak postęp nauk ścisłych i wdrażanie jego wyników w procesy technologiczne przekształca nasze życie.
Łączenie się człowieka i maszyny jest wyrazem mitycznego dążenia jednostki do tego, co nieprzemijające. Wiek XX i XXI są już nie tylko kolejnymi odsłonami (transkrypcjami) mitu Golema, ale raczej sceną, na której zespolenie maszyny i człowieka staje się wyborem coraz mniej dramatycznym, staje się coraz bardziej zwyczajne, przezroczyste. Liczne analizy naukowe mówią o kulturze transparentnych mediów (m.in. D. Brin, D. J. Bolter), o cyberkulturze (m.in. A. Jonson, D. Tofts), o okablowanej rzeczywistości (m.in. S. Żiżek, W. Chyła), o syzygii człowieka i maszyny (m.in. J. Lanier, P. Zawojski), a wreszcie o przyszłości człowieka – o tym, co wyznaczać ma jego podmiotowy wymiar (m.in. T. Węcławski). Korzystanie z nowych mediów w ich zespoleniu z mediami tradycyjnymi stało się niezbędnym elementem funkcjonowania w cywilizowanym świecie. Wraz z zacieraniem się podmiotowości, człowiek dąży do zastępowania jej różnymi reprezentacjami – stąd m.in. pęd do coraz bardziej sensualnego piękna (zabiegi kosmetyczne i operacje plastyczne), do większej wydajności fizycznej (zabiegi prowadzące do ponadnaturalnej sprawności fizycznej np. sportowców). Postęp technologiczny nabiera takiego tempa, że przekraczane jest tabu narodzin (sztuczne zapłodnienia) i śmierci (podtrzymywanie procesów życiowych przez maszyny).
Technologia przeobraża ontologiczny status społecznej rzeczywistości i antropologiczną wizję jej mieszkańców. Przeobrażenia te można ująć jako cyborgizację rzeczywistości społecznej, a cyborgi jako figury realizujące się w tej rzeczywistości. Jak zauważył już J. Baudrillard nasze czasy coraz bardziej przypominają science fiction. W takiej sytuacji używanie metafor z fantastyki do opisu współczesności nie jest niczym zaskakującym. Także D. Harawey przedstawia cyborga jako figurę określającą zjawisko globalizacji i uniwersalizacji. Obserwując, jak figury te zmieniają się, możemy badać procesy społeczne, ekonomiczne, polityczne: komu one służą, jak są konceptualizowane i przekształcane.
Zamierzeniem organizatorów jest wyjście poza krąg wąskich specjalizacji i połączenie ekspresji artystycznej oraz refleksji humanistów na podany wyżej temat. Idea konferencji koncentruje się wokół następujących zagadnień:
· Przekraczanie tabu narodzin i śmierci
· Symulakrum ciała w multimediach
· Płeć w epoce post-biologicznej
· Człowiek w literaturze science fiction
· Cyborgi i emergenty w kulturze cyberpunck i cyberfeminizmie
· Nowe media w kreacji literackiej i artystycznej (liternet, net.art)
Lista problemów nie jest zamknięta.
Projekt będzie realizowany w trzech etapach:
1. Wystawa prac artystów z Polski i Niemiec
2. Konferencja naukowa
3. Publikacja podsumowująca projekt
ORGANIZATORZY:
Collegium Europaeum Gnesnense UAM – dr Grażyna Gajewska
Wydział Edukacji Artystycznej ASP w Poznaniu – prof. Jacek Jagielski
MIEJSCE REALIZACJI PROJEKTU:
Collegium Europaeum Gnesnense UAM, 62-200 Gniezno, ul. Kostrzewskiego 5-7,
tel. (61) 423 70 00
Post został pochwalony 0 razy |
|